Siedem czynności, które niekorzystnie wpływają na Twoje zęby

Wykonujemy je świadomie bądź nie, ale zawsze wpływają niekorzystnie na stan naszych zębów. W konsekwencji mogą prowadzić do powstania mikrourazów, starcia szkliwa, czy nawet konieczności podjęcia leczenia kanałowego. Oto siedem czynności, przez które każdego dnia Twoje zęby przechodzą katusze.

Autor

prestiz

1. Mycie zębów szczoteczką o zbyt twardym włosiu

Wielu ludziom wydaje się, że czym twardsze dana szczoteczka ma włosie, tym lepiej będzie ona doczyszczała zęby. To jednak nie jest prawda, a korzystanie w codziennej pielęgnacji jamy ustnej ze szczoteczek o zbyt twardym włosiu może poważnie uszkodzić zarówno szkliwo, jak i dziąsła. Dla bezpieczeństwa, wybierajmy raczej miękkie szczoteczki, bądź te z włosiem o średniej twardości. Dobrym rozwiązaniem może się okazać również inwestycja w szczoteczkę elektryczną. Godnym polecenia modelem jest szczoteczka Smilesonic EX, która posiada wiele trybów pracy, funkcji i udogodnień, dzięki którym zapewnia bezpieczne i maksymalnie skuteczne mycie. Szeroki wybór różnego rodzaju szczoteczek znajdziemy w zlokalizowanym na szczecińskich Pomorzanach Centrum Handlowym Atrium Molo sklepie „Denthelp”, a także pod adresem www.denthelp.pl.

2. Szczotkowanie zębów niewłaściwą techniką

Zbyt mocne dociskanie szczoteczki do szkliwa, wykonywanie posuwistych ruchów, czy pomijanie trudno dostępnych obszarów, to główne błędy pojawiające się podczas szczotkowania. Nie tylko sprawiają one, że nie doczyszczamy właściwie zębów, ale mogą również prowadzić do odsłonięcia szyjek zębowych, a w konsekwencji nawet paradontozy. Podczas codziennego mycia stomatolodzy zalecają wykonywanie ruchów wymiatających (z góry na dół), uwzględniających zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne powierzchnie zębów.

3. Korzystanie z past o zbyt wysokim współczynniku ścieralności

W trakcie codziennej pielęgnacji jamy ustnej powinniśmy unikać korzystania z past o wysokim współczynniku ścieralności (RDA), ponieważ ścierają one szkliwo, sukcesywnie je osłabiając. Zamiast nich, jeśli koniecznie chcemy poprawić kolor zębów, zdecydujmy się na specyfiki enzymatyczne, które wybielają za pomocą bromeliny czy papainy, a przy okazji posiadają właściwości remineralizujące.

4. Szczotkowanie zębów zaraz po spożyciu cytrusów

W składzie cytrusów znajdziemy liczne kwasy organiczne, które rozmiękczają szkliwo. W wyniku ich działania obniża się pH jamy ustnej
i szkliwo się demineralizuje. Eksperci zalecają, by po spożyciu cytrusów, zanim sięgniemy po szczoteczkę, odczekać przynajmniej dwadzieścia minut; taki czas pozwoli zneutralizować wszystkie szkodliwe kwasy.

5. Jedzenie i picie po wieczornym wyszczotkowaniu zębów

Zasada jest jedna: gdy już zakończymy rytuał wieczornego mycia zębów, pozwolić możemy sobie tylko na wodę mineralną. Szczególnie groźne jest spożywanie po szczotkowaniu produktów zawierających cukry proste, ponieważ stanowią one doskonałą pożywkę dla rozwijających się na powierzchni zębów i dziąseł bakterii. 

6. Spożywanie słodyczy

Skoro o cukrach prostych mowa: cukierki, lizaki czy inne łakocie zawierają je w bardzo dużej ilości, co często jest przyczyną powstawania próchnicy. Jeśli nie potrafimy się obejść bez słodyczy, nie musimy całkowicie z nich rezygnować, jednak warto ich spożywanie ograniczyć do minimum. Pamiętajmy też o tym, by w niedługim czasie od zjedzenia czegoś słodkiego dokładnie wyszczotkować zęby. 

7. Palenie tytoniu

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak niekorzystne, nie tylko dla zębów, ale i kondycji całego organizmu, jest palenie papierosów. W trosce o własne zdrowie warto ten szkodliwy nałóg porzucić.

Denthelp.pl

www.denthelp.pl

Punkt stacjonarny sklepu Denthelp.pl znajdziesz w Centrum Handlowym Atrium Molo, ul. Mieszka I 73, 71-011 Szczecin

2( 135)
luty'20