Pozbądź się trądziku na zawsze

Wstydliwy problem dzisiejszych czasów, zmora nastolatków i kłopot osób dorosłych. Trądzik. Może dotknąć każdego, bez względu na wiek czy płeć. – Trądzik to jedna z najpopularniejszych chorób skórnych. Dotyczy w tym samym stopniu kobiet, jak i mężczyzn, to właśnie z nim od lat spotykam się w swojej codziennej praktyce dermatologicznej – mówi Kamila Stachura, dermatolog oraz specjalista medycyny estetycznej. W rozmowie z nami podpowiada jak z nim walczyć.

 

Autor

Karolina Wysocka

galeria

Mówi się, że trądzik to choroba młodych, choć dotyka często także dorosłych.

W powszechnej opinii trądzik jest schorzeniem nastolatków, ale nie zapominajmy o tym, że istnieje wiele rodzajów tej choroby. Dotyka ona zarówno nastolatków, jak i osoby dorosłe. Uważam, że trzeba mówić o trądziku, a już szczególnie zwracać uwagę młodych na potrzebę jego leczenia. Nastolatkowie, często z niewiedzy, sięgają po mało skuteczne metody i środki, dodatkowo nasilając chorobę.

Jak według pani skutecznie leczyć tę popularną chorobę skóry?

Warto pamiętać o tym, że leczenie trądziku jest procesem długotrwałym. Wymaga systematycznego stosowania leków i zabiegów zaleconych przez lekarza. Bez znaczenia, czy mamy do czynienia z trądzikiem młodzieńczym, czy dojrzałym. Leczenie jest indywidualną sprawą, ustalaną podczas pierwszej wizyty dermatologicznej. Zazwyczaj pacjent powinien spodziewać się leczenia miejscowego lub skojarzonego (czyli doustnego oraz miejscowego), a bardziej nasilone zmiany są poddawane kuracji izotretynoiną.

Czy medycyna estetyczna może pomóc w leczeniu trądziku? 

Współczesna medycyna estetyczna odpowiada na większość potrzeb pacjentów. W przypadku trądziku, często nieodzownym elementem leczenia jest laseroterapia. Dlatego też w mojej klinice posiadamy wysokiej jakości urządzenia, stosowane w renomowanych miejscach na całym świecie. Jeżeli oprócz aktywnych zmian trądzikowych, występują u pacjenta na twarzy także blizny potrądzikowe, wdrażamy wtedy laseroterapię laserem frakcyjnym co2, a następnie włącza się do leczenia izotretynoinę, żeby zainicjować przebudowę skóry w bliznach potrądzikowych, co skutkuje ich zmniejszeniem po kilku miesiącach. Izotretynoina podana doustnie ma również udowodnione działanie wypłycające blizny, więc kombinacja tych dwóch terapii daje znakomite efekty.

Jak jeszcze można skutecznie walczyć z tą chorobą? Co oferuje pani klinika?

Każdy pacjent z trądzikiem obok odpowiedniej farmakoterapii, dostosowanej do indywidualnych potrzeb, wymaga również właściwej pielęgnacji i odpowiednich dermokosmetyków. W tej materii, w mojej klinice pacjenci mają możliwość uzyskania profesjonalnej porady, przede wszystkim dermatologicznej, ale też kosmetologicznej. Mój zespół specjalistów dobrany został w taki sposób, aby usługa medyczna była komplementarna, a pacjent czuł, że jest pod dobrą opieką.

 Czy według pani możliwe jest całkowite wyleczenie trądziku?

Oczywiście, że tak. Chciałabym też podkreślić, że każdy pacjent z trądzikiem wymaga wsparcia emocjonalnego. Nastolatek, u którego z racji wieku dojrzewania gospodarka hormonalna bywa burzliwa, z dodatkowym problemem z wyglądem, poniekąd nasila problem. Warto jest zatem edukować pacjentów w tym zakresie i uświadamiać, że trądzik jest chorobą uleczalną. Doskonałym przykładem skuteczności leczenia trądziku są moi pacjenci. Większość z nich trafiła do mnie z bardzo poważnym, nasilonym stanem trądzikowym. Dzisiaj są to osoby skutecznie wyleczone, które cieszą się na nowo pięknem swojej skóry.

Dziękuję za rozmowę.

 

 
Klinika dr Stachura
ul. Jagiellońska 87
Szczecin

tel. 535 350 055    |  www.klinikadrstachura.pl  

2( 135)
luty'20
gajda