Jak wybrać właściwego ginekologa?

Ginekolog to jedna z najważniejszych osób w życiu każdej kobiety. Wizyta u niego wiąże się z najbardziej intymną sferą naszego życia, dlatego zazwyczaj należy do stresujących. O tym jak powinna przebiegać, by nie była złem koniecznym i czym należy się kierować w wyborze odpowiedniego lekarza, porozmawialiśmy z dr Sławomirem Żółtowskim, cenionym położnikiem i ginekologiem, specjalizującym się w ginekologii onkologicznej. 

 

Autor

Aneta Dolega

Wizyta u ginekologa to dla każdej kobiety pozycja obowiązkowa. Jak często powinniśmy go odwiedzać?

Ginekologa powinniśmy odwiedzić przynamniej raz w roku. W przypadku ciąży takich wizyt powinno odbyć się około dziesięć. Akurat w moim gabinecie, co mnie cieszy, zwyczaj odwiedzin jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Mam pacjentki, które były najpierw pacjentkami mojego ojca. Przychodzą również ich córki. Panie często żartują, że znam je dłużej i lepiej niż ich mężowie czy partnerzy.

Pamiętam, gdy jako młodziutka dziewczyna wybrałam się po raz pierwszy do ginekologa. Wybrałam lekarza kobietę, ponieważ wydawało mi się, że będzie to mniej wstydliwe. Na następną wizytę wybrałam się do mężczyzny i trafiłam idealnie. Nasz „związek” trwa do dziś.

To bardzo intymna i delikatna sfera ciała, więc lekarza wybiera się bardzo skrupulatnie. Są panie, które z pewnych względów, głównie z zawstydzenia, nie chodzą do ginekologów panów. Ze statystyk jednak wynika, że mężczyźni w tym zawodzie są delikatniejsi. O ginekologach, tak jak o innych profesjach, każdy ma jakąś opinię. Natomiast wszyscy ginekolodzy powinni starać się by wizyta była jak najbardziej komfortowa dla pacjentki. Są takie kraje, gdzie lekarz w państwowej służbie zdrowia poświęca każdej pacjentce około 40 minut. Niestety w Polsce system wymaga od nas także załatwiania tzw. papierkowej roboty, której jest zbyt dużo. Nasza rola nie sprowadza się w tym momencie już tylko do badania i rozmowy z pacjentką.       

Obawiamy się wizyty u ginekologa z różnych powodów, niektóre są zaskakujące. Słyszałam, że dana osoba nie pójdzie na badania ponieważ np. nie wydepilowała się albo, boryka się z nieprzyjemnym zapachem... 

Jeżeli coś dzieje się ze zdrowiem to nie mają znaczenia powyższe odczucia pacjentki. Do ginekologa jak do każdego lekarza pacjentka przychodzi po pomoc i rozwiązanie swoich problemów zdrowotnych. Lekarz powinien zachować się w sposób profesjonalny.

Kolejna rzecz, która wiąże się z ginekologicznym badaniem, a spotyka chyba każdą z nas, to związany z badaniem stres.

 To ważne by wizyta przebiegała jak najbardziej bezstresowo. Na początek powinno się zadawać pacjentce proste pytania. Podstawą każdej wizyty jest pytanie o datę ostatniej miesiączki, dolegliwości i problemy. Gabinety ginekologiczne są różne. Przykładowo, w moim gabinecie znajduje się osobne pomieszczenie służące do rozmowy z pacjentką, osobny gabinet zabiegowy z łazienką i miejscem do przygotowania się do badania. W wyposażeniu znajdują się też drobne, ale znaczące elementy jak jednorazowe klapki i spódniczki. Takie warunki pozwalają pacjentce na umówienie się do gabinetu prosto po pracy bez konieczności dodatkowego przygotowania się w domu. Stresują się szczególnie pacjentki, które ostatni raz u ginekologa były 3 lub 5 la temu. Zawsze z tyłu głowy czai się obawa, że lekarz „coś znajdzie". Ja nigdy nie straszę swoich pacjentek. Jeżeli stwierdzam nieprawidłowości, to owszem, mówię o tym, ale w delikatny sposób, daję czas się z tym oswoić. Zapewniam, że znajdziemy rozwiązanie, chyba, że jest to problem, który wymaga natychmiastowego działania, zagrażający zdrowiu czy życiu. Przeczytałem kiedyś ciekawą rzecz: lekarz przez pierwsze sześć lat pracy uczy się, co operować a później do końca swojego życia uczy się czego nie operować. Wizyta sama w sobie na pewno jest stresująca, ale nie powinno się odwlekać odwiedzin u ginekologa. W przypadku tej części ciała, nie widzimy tego, że coś może się z nami dziać niedobrego, często też nie czujemy ewentualnych objawów. Warto sprawdzić stan zdrowia, chociażby dla własnego spokoju.

W takim razie, w skrócie, jak powinna wyglądać wizyta u ginekologa z perspektywy obu stron?

Oprócz wiedzy na temat ostatniej miesiączki, pacjentka powinna wiedzieć co się u niej w tym temacie ostatnio działo, czy ma jakieś niepokojące ją objawy. Dobrze, żeby miała też przygotowane pytania dla ginekologa. Co do samego lekarza to istnieją pewne opracowania, gdzie są podane wytyczne do tego jak lekarz powinien zachować się w czasie wizyty, co powinien mówić. Istnieje też specjalna skala preferencji. Według niej pacjentki najbardziej lubią jak lekarz jest uprzejmy. Dobrze żeby lekarz wysłuchał pacjentkę i odpowiedział na zadane pytania oraz upewnił się, że to co przekazuje jest zrozumiałe. Ważny jest wygląd gabinetu, to jak jest wyposażony. Czas wizyty zazwyczaj jest na 4 lub 5 miejscu, a koszty wizyty również nie należą do najważniejszych. Ja np. w trakcie wizyty dużo rozmawiam z pacjentkami. Zawsze sporządzam notatki i rysunki. Często pacjentki zabierają ze sobą te moje „bazgroły” do domu. Nie ma właściwie jednego wzoru idealnej wizyty u ginekologa ale życzliwość i poświęcenie uwagi pacjentce są najważniejsze. 

Dziękuję za rozmowę.

 

 
Gabinety dr Żółtowski
ul. Powstańców Wielkopolskich 79
Szczecin

tel. +48 601 09 08 07  |  tel.  91 482 23 23
www.drzoltowski.pl

2( 135)
luty'20