Ruszają zapisy do szkółki żeglarskiej

Przed dziećmi drugi sezon fantastycznej przygody. Rozpoczął się nabór do szkółki żeglarskiej działającej przy Yacht Klubie Polski Szczecin. Zajęcia z najmłodszymi wystartują od kwietnia. Ubiegłoroczne cieszyły się ogromną popularnością. 

Autor

Andrzej Kus

galeria

– Nie spodziewaliśmy się tego, że już w pierwszym roku działania szkółki, zgłosi się aż tylu aspirujących żeglarzy – wspomina ubiegły sezon Marcin Raubo, Komandor YKP. – Przygotowaliśmy dwie grupy. Pierwsza z nich pływa na Optymistach, dlatego też nazwaliśmy ją „Optymistami”. Stworzona została dla najmłodszych dzieci. Takich, które żeglarstwa uczą się od zera. Druga grupa – Maszoperia – przeznaczona jest dla młodzieży. Pływają na turystycznych jachtach kabinowych typu Carina. Nad bezpieczeństwem wszystkich czuwają doświadczeni instruktorzy. 

Podczas zajęć dzieci uczą się wiązania węzłów, zasad funkcjonowania na akwenach, przygotowania i oporządzania łódek. Lekcje prowadzone są jednak przede wszystkim na wodzie. W ubiegłym sezonie, już w pierwszej godzinie, dzieciaki wypłynęły na jezioro Dąbie. 

– Tutaj nie ma nudnych zajęć teoretycznych. Dzieci zaczynają od pływania na wiosłach. Starsi pływają na DZ-tach. Chcemy oswoić ich z wodą, by czuli do niej respekt, a jednocześnie się jej nie bali. Pokazujemy, jak należy zachować się w sytuacjach kryzysowych. Dlatego też „do bólu” trenujemy z nimi wywrotki, a później ponownie „stawianie” łodzi. To ma być jednak nie tylko nauka, ale i zabawa – mówi komandor. 

Szkółka żeglarska działa przez cały rok. Po sezonie najmłodsze dzieci chodzą na basen, a nastolatkowie biorą udział w zajęciach szkutniczych. Wiosną zwodują wybudowane przez siebie ze sklejki łodzie. 

W kwietniu wystartuje już drugi jej sezon. O tym, że jest to doskonała forma, nie tylko rozrywki, ale również edukacji świadczy fakt, iż większość dzieci, które brały udział w zajęciach w roku ubiegłym zadeklarowały, że zamierzają uczyć się żeglarstwa dalej – z tymi samymi instruktorami. 

– Od kwietnia będziemy pływali dwa razy w tygodniu: we wtorki oraz w soboty. Do dyspozycji będzie jeszcze więcej łodzi. Rodzice, którzy przywożą do nas dzieci również powinni być zadowoleni. Mają okazję usiąść wtedy na ławce czy trawie i odpocząć na świeżym powietrzu, jednocześnie podziwiając z lądu umiejętności swoich dzieci. Mogą udać się również do restauracji znajdującej się na terenie mariny i stamtąd delektować się widokami – opowiada przedstawiciel YKP Szczecin.

Już teraz można zapisywać pociechy na wiosenne zajęcia żeglarstwa. Przeznaczone są zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. 

– Wszystkim młodym adeptom żeglarstwa zapewniamy sprzęt szkoleniowy, opiekę wykwalifikowanej kadry szkoleniowej, pomieszczenia klubowe, szatnie i toalety. Uczymy współpracy, odpowiedzialności, kreatywności, przyjaźni i radości. Propagujemy zdrowy tryb życia. Żeglarstwo jest naszą największą pasją dlatego wierzymy, że jesteśmy w stanie zaszczepić ją również młodzieży – podsumowuje Marcin Raubo.  

 

2( 135)
luty'20
gajda