Przybijamy piątkę Kameralnemu

Zabytkowy, klimatyczny, położony w samym sercu Szczecina, w historycznym oryginalnym wnętrzu. Teatr Kameralny, pod pełną miłości do sztuki opieką Michała Janickiego, Zofii Janickiej oraz przyjaciół z Piotrem Garusem na czele, ma już 20 lat, a we wspaniałych murach działa od pięciu i w tym roku ma zamiar to hucznie celebrować.

 

Autor

Aneta Dolega

galeria

Podczas ekscytującego wieczoru 20 lutego przez scenę Kameralnego przewinie się pięć sezonów teatralnych. Publiczność będzie miała okazję poobcować  ze wspaniałą, polską literaturą dramatyczną, którą reprezentują: Mrożek, Witkacy, Gombrowicz, Głowacki i Iredyński. Nie zabraknie również fragmentów przedstawień kabaretowych, z nutką nostalgii i inteligentnym dowcipem. Będą też piosenki, a wszystko w wykonaniu aktorów scen szczecińskich. 

Michał Janicki prowadząc Teatr Kameralny bazuje na klasyczny rozumieniu teatru, jako miejscu dostarczającym rozrywki, ale na wysokim poziomie, inteligentnej opartej na najlepszych wzorcach. Robi to w doskonały sposób, a swoją osobą przyciąga inne nietuzinkowe postacie. Teatr Kameralny współpracuje z Jerzym Gruzą, Andrzejem Zaorskim, Grażyną Barszczewską, Anną Seniuk, Maciejem Miecznikowskim, Andrzejem Poniedzielskim, Jean-Marc’iem Fessard, Patrycją Fessard, Anne Aumont, Nicolas Stawy, Adamem Opatowiczem, Christiną Vinas, Vincentem Leterme, Gillesem Pugibet, Danutą Dąbrowską-Wojciechowską i z wieloma innymi znakomitymi artystami.

Od początku istnienia Teatr Kameralny wpisał się rozmaitym wachlarzem propozycji na mapie kulturalnej Szczecina.  W 2010, w roku szopenowskim spektakl „Nokturn dla Pani Tilebein” otrzymał label „Chopin 2010”. Trzy lata później, przy okazji światowej konferencji klimatycznej w Polsce Teatr Kameralny wyprodukował „Śmieci”, przypowiastkę ekologiczną, słuchowisko radiowe nagrywane wraz z udziałem czterystu widzów. Był gorąco oklaskiwany m.in. podczas Festiwalu Komedii w Teatrze na Woli ze spektaklem pt. ,,Złodziej Państwowy” autorstwa Fadila Hadzicia w reż. Ewy Grabowskiej oraz poza granicami Polski m.in. ze spektaklem „Prawo do Dzieciństwa” autorstwa Patrycji Fessard w słynnej Sali Cortot w Paryżu, pod honorowymi patronatami Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza i Ambasadora RP we Francji Tomasza Orłowskiego oraz TVP2.

Najmłodszym dzieckiem twórców Teatru Kameralnego jest festiwal Euromusicdrama. To impreza, na której prezentuje się związki teatru z muzyką i muzyki z teatrem. Muzyka zawsze towarzyszy spektaklom. Nigdy jej nie brakowało, począwszy od czasów antycznych, poprzez średniowiecze, po czasy nam współczesne. Sztuka zna wielu wybitnych kompozytorów, którzy tworzyli muzykę do spektakli. Teatr Kameralny z dobrym skutkiem postanowił przywrócić właściwe jej miejsce. O czym także przekonamy się 25 kwietnia.

 

 
2( 135)
luty'20
gajda