Prestiże 2019

Wybraliśmy laury Prestiżu!

Początek roku to doskonała okazja, aby docenić osoby, które w mijającym roku angażowały się w życie lokalnych społeczności, osiągały sukcesy, pomagały innym, wykazały się kreatywnością i talentem. Kandydatów do wyróżnienia nominowała kapituła naszej redakcji. Są wizytówką naszego miasta, pokazują, że Szczecin jest wyjątkowy nie tylko w Polsce, ale i poza granicami naszego kraju. Są też przykładem na to, jak marzenie i pasję można przekuć w sukces, niezależnie czy działają lokalnie, czy też ich sukcesy mają wymiar międzynarodowy. Gratulujemy!

 

Autor

prestiz

Kategoria: SPOŁECZNIK

Robert Grabowski

Kojarzony z różnymi wydarzeniami: jest doskonałym konferansjerem, co potwierdził wielokrotnie prowadząc miejskiego Sylwestra. Jest także rzecznikiem prasowym Szczecińskiej Agencji Artystycznej. Mimo natłoku zajęć znajduje czas by pomagać innym: osobom starszym, samotnym, a przede wszystkim bezdomnym. Wraz z dwójką przyjaciół: Krzysztofem Jędrzejewskim oraz Gosią Krzemińską zorganizował niesamowitą akcję. Od ponad roku, co czwartek, zapraszają potrzebujących na plac Tobrucki. Robią to m.in. po to, by poczęstować ich ciepłym posiłkiem, który co tydzień gotują uznani szczecińscy kucharze. Hotele, restauracje, piekarnie zgłaszają się już same z propozycją pomocy. Nie zależy im na rozgłosie, robią to bardzo często anonimowo. Robert, który jest jednym z motorów napędowych akcji, wciąż powtarzają, że w tej akcji jedzenie… nie jest najważniejszą rzeczą. Nie chodzi też o podarunki, na które mogą liczyć osoby przychodzące, co czwartek na plac Tobrucki. Zupa, kanapki, pomoc w postaci ubrań czy innych artykułów pierwszej pomocy jest tylko pretekstem. Czwartkowe spotkania przy zupie, to okazja do spotkania z drugim człowiekiem, do wspólnej rozmowy, pokazania innym, że mimo iż nie poszczęściło się im w życiu są takimi samymi ludźmi jak my wszyscy: z pewnością nie gorszymi. Robertowi, Gosi i Krzysztofowi udała się także inna niesamowita rzecz – zwerbowali niemal 200 wolontariuszy, którzy regularnie przychodzą i pomagają najpierw przygotowywać jedzenie, później nim częstować. Akcja jest w stu procentach charytatywna. Społecznicy nie biorą i nie zamierzają brać za to żadnych pieniędzy. Zapowiadają, że zamierzają za to spotykać się głównie z bezdomnymi przez najbliższe miesiące, a nawet lata.  

 

Kategoria: OSOBOWOŚĆ W BIZNESIE

Edward Osina

Niewiele osób wie, że Edward Osina jest nie tylko biznesmenem, szefem wielkiej budowlanej firmy, ale także admiratorem sztuki, a przede wszystkim jej mecenasem. To nie tylko pokazująca znakomitych artystów Galeria Kapitańska w siedzibie firmy czy odważne decyzje sponsoringowe, ale także szefowanie (z wyjątkową skutecznością i intensywnością) Towarzystwu Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie. Biznesowy autorytet Osiny przyciągnął już 150 kolejnych przedsiębiorców chcących wspierać sztukę. Od 2013 roku, dzięki hojności członków, Towarzystwu udało się zebrać blisko 800 000 zł i zakupić 50 dzieł sztuki. Wśród dzieł, przekazywanych w depozyt Muzeum Narodowego w Szczecinie, są między innymi obrazy oraz obszerna teka Augusta Ludwiga Mosta, dzieła sztuki współczesnej, czy głośny obraz Wojciecha Gersona. Grono mecenasów zrzeszonych w Towarzystwie nieustannie się powiększa, a co za tym idzie kolekcja dzieł sztuki – również.  Gdy spotkaliśmy się w 2017 roku na dachu kompletnie zniszczonego Domu Towarowego, późniejszej Galerii Centrum, przyznał, że staje przed najważniejszym wyzwaniem w swojej zawodowej karierze. By zachować zabytkową tkankę budynku DeFaKa z 1929 roku i odtworzyć pierwotny wygląd frontowej elewacji. W niezwykle trudnym okresie w branży budowlanej udało się dochować wyznaczonego przed rozpoczęciem budowy terminu. Spotkaliśmy się w tym samym miejscu ponownie, po dwóch latach. Trwają teraz prace wewnątrz. Najemcy przygotowują swoje biura. Na przełomie marca i kwietnia będzie można wejść do Posejdona i zobaczyć ogromną ścianę obsadzoną roślinnością. Ogólnodostępne miejsce jest prezentem dla mieszkańców, podobnie jak taras widokowy. Śmiało można powiedzieć, że to jedna z najsprawniej przeprowadzonych inwestycji ostatnich lat w naszym mieście. 

 

Kategoria: SPORT

Krzysztof Bobala

Jak zorganizować jedną z najlepszych sportowych imprez na świecie docenianą przez specjalistów z różnych zakątków globu? Jak, poprzez tę imprezę doskonale promować swoje miasto? Jak ściągać gwiazdy polskiej sceny rozrywkowej do Szczecina? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieć może nie kto inny, jak Krzysztof Bobala. To dzięki niemu już od 27 lat możemy cieszyć się Pekao Szczecin Open, podczas którego śledzimy zmagania uznanych na świecie tenisistów. Zaczęło się całkiem niewinnie, w 1993 roku. Nikt nie spodziewał się wówczas, że wydarzenie urośnie aż do takiej rangi. Ale cel był jeden – każda z kolejnych edycji ma być najlepsza. Ma to być flagowe, sportowo-rozrywkowe wydarzenie Szczecina. W 1999 roku zorganizowano pierwszy turniej artystów. Do jego organizacji włączył się Adam Grochulski, który zachęcił do przyjazdu Piotra Gąsowskiego, Roberta Rozmusa, Aloszę Awdiejewa, Jerzego Zelnika czy Janusza Zaorskiego. Zabawa była doskonała i z roku na roku gwiazd było coraz więcej. W 2019 roku Szczecin odwiedziło ich już blisko 40!  O tym, jak trudna jest organizacja tak potężnego przedsięwzięcia wie najlepiej sam organizator. Ogromne brawa od nas za konsekwencję w realizacji turnieju i doskonałą atrakcję nie tylko dla mieszkańców Szczecina, ale też tysięcy osób, które zjeżdżają się na wydarzenie z różnych zakątków świata. 

 

Kategoria: MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

Monika Szymanik

Media społecznościowe stały się istotnym elementem naszego życia. Ogromną popularnością wśród nich cieszy się Instagram. Swoje miejsce znalazła w nim Monika Szymanik, autorka profilu kamienica_w_lesie, pokazującego jej wędrówki po ulicach i zakątkach Szczecina.

Instagram Moniki to prawdziwy skarb mediów społecznościowych. Autorka profilu kamienica_w_lesie z wielkim zapałem szuka ciekawych miejsc i fotografuje je swoim smartfonem, a później dzieli się zdjęciami w internetowym serwisie. Odwiedza stare kamienice, zabytki, architektoniczne perełki, budynki z duszą, historią lub tajemnicą, często nadszarpnięte zębem czasu oraz zapomniane. Zawsze potrafi znaleźć w nich coś ciekawego. Co więcej, ten Instagram skupił wokół siebie ogromną społeczność, która nie tylko komentuje zdjęcia, ale również poleca inne miejsca i toczy dyskusje na temat miasta. Działalność Moniki wyszła również poza granice internetowego świata. Autorka profilu wydała album „Kamienica w Lesie. Instagramowe wędrówki szczecinianki”, a na Pocztowej 19 otwiera swoją własną przestrzeń, gdzie będzie można wypić kawę, kupić książkę i porozmawiać o naszym mieście. Monika ze swojego hobby zrobiła sposób na życie, pokazując przy tym wszystkim, że media społecznościowe mają wielką moc i można je wykorzystać nie tylko do promowania siebie, ale też pokazywanie tego, co ciekawe oraz inspirowania innych. Koniecznie odwiedźcie jej profil! Zdacie sobie sprawę z tego, że Szczecin jest pełen niespodzianek i zrozumiecie, dlaczego otrzymała nasze wyróżnienie.

Kategoria: WYDARZENIE

Teatr Współczesny „Być jak Beata”

Spektakl Teatru Współczesnego „Być jak Beata” z utworami Beaty Kozidrak rozsławił Szczecin z siłą i impetem porównywalnymi jedynie z nagrodami architektonicznymi dla Filharmonii i Centrum Dialogu Przełomy. Przez kilka tygodni artystyczny Szczecin był na ustach całej Polski, nie tylko w nurcie oficjalnym, ale także… plotkarskim. Takiego najazdu popularnych mediów na Szczecin dawno nie było. Zdarzyły się także takie odkrywcze teksty, jak wprost przeurocze refleksje Mike’a Urbaniaka z „Vogue”: „Z Teatrem Współczesnym w Szczecinie jest jeden zasadniczy problem. Mieści się on w Szczecinie. A Szczecin, o czym wie każde dziecko, na skraju świata leży. Choć za Szczecinem, jak wiadomo, leży jeszcze Świnoujście (…) Kobiety od szóstego miesiąca ciąży wsiadać do pociągu nach Stettin w ogóle nie powinny, bo nie wiadomo, czy zdążą dojechać przed planowanym w dziewiątym miesiącu rozwiązaniem”. Od premiery minęło już sporo czasu, a zdobyć bilety na kolejne prezentacje wciąż trudno. Mało tego, zespół Współczesnego z wielkim powodzeniem objeżdża z tym spektaklem Polskę wzdłuż i wszerz. A tak pisaliśmy o tej realizacji na naszych łamach: „To niezwykle wciągający dokument, z którego można wiele wyczytać (wysłuchać?). Piotr Domalewski wraz z Żelisławem Żelisławskim napisali pozornie prosty tekst, bazujący na nieco oklepanej formule castingu, finalnie stanowiący przekrojowy, a tym samym wnikliwy obraz polskiego społeczeństwa. Bardzo trafna diagnoza. Nie wiedziałem, że podane w świeżych aranżacjach znielubione utwory, mogą aż tak zyskać. Tutaj ukłon w kierunku Tomasza Lewandowskiego i jego muzyków. Nowe aranżacje nadały utworom Kozidrak innego znaczenia, a często pewnej szlachetności”. Potwierdzeniem siły – artystycznej i promocyjnej – spektaklu niech będą właśnie Prestiże 2019.

 

Kategoria: DZIAŁALNOŚĆ ARTYSTYCZNA

Lump  

Street-art to zjawisko w sztuce, które przekracza granice, to forma działalności artystycznej nierozerwalnie związanej z miastem. Dzięki inwencji Lumpa oraz innych artystów street-artowych Szczecin powoli zamienia się w piękną galerię, na wzór innych metropolii takich jak Berlin czy Nowy Jork. Odrapane ściany budynków otrzymują nowe życie. Lump, czyli Piotr Pauk to jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców street-artowych w Polsce, bezkompromisowy twórca, w kręgach graffiti działający od końca lat 90 (w zeszłym roku obchodził 20 rocznicę swojej działalności (!). Jego murale i instalacje zaistniały nie tylko w przestrzeni Szczecina i Polski, ale również poza jej granicami, m.in. w: Grecji, Niemczech, Francji, Ukrainie, Gruzji, Indonezji, Izraelu / Palestynie. Współtworzy Freedom Gallery działającą na Pomorzanach przy OFF Marinie- galerię, prezentującą artystów z kręgu graffiti i street-artu.

„Od/blokowanie. Niwelacja błędów infrastrukturalnych poprzez sztukę ulicy – Street Art. „To jego autorski projekt, finansowany przez Urząd Miasta. Celem tego projektu jest poprawa estetyki przestrzeni miasta. Lump, a także zaproszeni przez nie go artyści tworzą niesamowite murale na wybranych ścianach szczecińskich budynków.
 

2( 135)
luty'20