Praktyki w dobrym miejscu

Monika Kowalska, dyrektor Vienna House Amber Baltic Miedzyzdroje, w branży hotelarskiej działa już od ponad dwudziestu lat, a praca jest jej pasją. W rozmowie wspomniała swoje zawodowe początki, uchyliła rąbka tajemnicy na temat pracy w hotelu oraz przedstawiła zalety odbycia praktyk w Vienna House Amber Baltic Miedzyzdroje.

Autor

Karolina Wysocka

galeria

Pracuje Pani w hotelach od ponad 25 lat, ale skończyła ekonomię na Uniwersytecie Szczecińskim. Jak podjęła Pani decyzję o związaniu się z tą branżą?

To był przypadek. Razem z inauguracją studiów na kierunku zarządzanie i marketing na wydziale ekonomicznym US, rozpoczęłam swoją przygodę z hotelarstwem i trwa ona do dziś. Kiedy jako 19-latka przechodziłam rozmowę rekrutacyjną w hotelu Radisson w Szczecinie, spytano co chciałbym robić. Wtedy nie miałam pojęcia, jak może wyglądać praca w hotelu, jakie są stanowiska. Najważniejsze było połączenie pracy ze studiami. I tak zostałam kelnerką w dyskotece. Zdobywałam doświadczenie, rozwijałam się pod skrzydłami wyjątkowych mentorów. To dzięki nim podnosiłam kwalifikacje i odkrywałam tajniki działalności hotelu, zdobywałam doświadczenia w różnych działach, zarówno tych operacyjnych, jak i administracyjnych. Powoli pięłam się po szczeblach kariery. Wtedy stawiano na osoby bez doświadczenia, ważna była osobowość, łatwość komunikacji i chęć rozwoju. Dzięki szkoleniom, charyzmatycznym kierownikom budowano zespół od podstaw. Wtedy tego nie rozumiałam, ale teraz wiem, że to tajemnica sukcesu. Wiele osób z tego naboru, to dziś dyrektorzy różnych hoteli w kraju i poza nim.

Według wielu praca w hotelu to wspaniała przygoda i łatwy kawałek chleba. W końcu wystarczy się uśmiechać i rozmawiać z gośćmi. Czy to prawda? 

Hotel stereotypowo kojarzy się z odpoczynkiem i relaksem. Niestety jako pracownicy nie jesteśmy na wakacjach cały rok. Każdy zawód ma swoje cienie i blaski, ale trudno znaleźć pracę, która dostarcza porównywalnych wrażeń oraz wyzwań każdego dnia. Nigdy nie wiemy, co nas spotka. Ważna jest umiejętność szybkiego przeorganizowania się i zarządzania sytuacjami kryzysowymi, które wymykają się opracowanej strategii. To żywy organizm. Zawsze lubiłam pracę z ludźmi i dla ludzi, dlatego aby móc lepiej do nich trafić, postanowiłam zgłębić tajniki psychologii. Ukończenie Psychologii w Biznesie pomaga ich lepiej zrozumieć i umiejętnie motywować. Już Konfucjusz powtarzał, że jeśli wybierzemy zawód, który lubimy, to całe życie nie będziemy musieli pracować.

Wakacje dla większości z nas to czas odpoczynku i podróży. Jednak dla młodzieży wkraczającej w dorosłe życie zawodowe, to okazja do zdobycia doświadczenia i poszukania swojej profesjonalnej drogi. Jak to wygląda w hotelarstwie? 

Mądre marzenia to dobre plany, a staż, właściwie potraktowany, może stać się furtką do kariery. To również okazja, nie tylko na zdobycie cennego doświadczenia. Na pewno warto przełamywać swoje wewnętrzne bariery i porzucić strefę komfortu na rzecz ugruntowania się w zawodowych wyborach. To również możliwość skonfrontowania wyobrażeń o pracy na danym stanowisku i wiedzy teoretycznej z rzeczywistością. Dzięki temu można uniknąć błędnych decyzji zawodowych w przyszłości i przekonać się, że wybrana ścieżka kariery jest słuszna. Do tego dochodzi jeszcze możliwość wykorzystania języków obcych w praktyce, szansa na poznanie ciekawych ludzi: również pod kątem dalszego projektowania kariery. Podsumowując, wakacyjny staż łączy możliwość zdobywania doświadczeń, zarobienia pieniędzy i atrakcyjnego spędzenia czasu wolnego. 

Jak takie praktyki wyglądają w Vienna House Amber Baltic Międzyzdroje? Czego może oczekiwać młody człowiek, który do Was trafi?

Chcemy, aby jedyną rzeczą, która będzie zaprzątać mu głowę, była praca. Dlatego zapewniamy nocleg i wyżywienie, ubieramy oraz wspieramy. Godziny pracy są elastyczne. Proponujemy pracę na recepcji, w restauracji, dziale służby pięter i… na plaży. Zespół jest przyjazny, dynamiczny, bardzo pomocny. Ludzi, którzy trafiają do hotelu, łączy pasja i to ona jest dla nas najważniejsza. W połączeniu z profesjonalizmem stanowi gwarancję sukcesu. 

Kiedy zaczyna się rekrutacja i gdzie można się zgłosić po więcej informacji?

Tak naprawdę to trwa ona cały rok. Wiele z osób, które pracowały z nami w ubiegłe wakacje, od razu deklarowały chęć powrotu w tym roku. Ale oczywiście rekrutacja jest ciągle otwarta. Wystarczy skontaktować się telefonicznie bądź mailowo z hotelem, najlepiej bezpośrednio z Mateuszem Skwarkiem, który jest naszym specjalistą od HR:
mateusz.skwarek@viennahouse.com lub +48 799 061 862. Warto spróbować.

Dziękujemy za rozmowę.

 

 
VIENNA HOUSE AMBER BALTIC MIEDZYZDROJE
Promenada Gwiazd 1
Miedzyzdroje,
2( 135)
luty'20
gajda