#MoveProfit. Wellbeing, czyli jak rozruszać firmę

Wellbeing oznacza dosłownie dobrostan. Ta bardzo popularna na zachodzie filozofia życia zajmuje się człowiekiem i holistycznym spojrzeniem na jego potrzeby.  To nic innego jak poczucie komfortu, balansu i życiowej harmonii. Na wellbeing składa się dobra kondycja fizyczna i psychiczna.

Autor

Aneta Dolega

galeria

Coraz więcej pracodawców decyduje się na wprowadzanie tej idei w swoich firmach, gdyż inwestycja w dobre samopoczucie pracowników to zapewnienie sobie zmotywowanego zespołu, dobrej atmosfery i wzmocnienie pozytywnego wizerunku na rynku pracy. Dlatego też o pracownika należy dbać na różnych płaszczyznach, w tym warto zadbać o jego zdrowie. 

W terminologii HR nosi to nazwę „employer branding” czyli budowania marki „pracodawcy z wyboru”. Takiego któremu zależy na pracownikach, który oferuje im coś w bonusie. Ten bonus najczęściej przyjmuje formę tzw. benefitu o działaniu prozdrowotnym. Mogą to być warsztaty, zajęcia sportowe, integracyjne, relaksacyjne czy edukacyjne. Zdrowy i zadowolony pracownik jest bezcenny. Jest fundamentem funkcjonowania każdej organizacji, dlatego inwestowanie w ten potencjał się opłaca.

Znana z nowoczesnego i niekonwencjonalnego podejścia do treningów i promowania zdrowego stylu życia Strefa 3L przygotowała specjalny program pro zdrowotny ,,Move Profti’’ idealnie dopasowany do potrzeb firmy i jej pracowników. – Program ten to wyjątkowa atmosfera i programy zdrowotne. To świetne rozwiązanie na pozapłacowe wynagrodzenie pracowników i pretekst do eventu integrującego cały zespół – przekonuje Aleksandra Zwolak, menagerka Strefy 3L.
– To mądrze wydany budżet, który ma wpływ na wzmocnienie wizerunku firmy. To także mniej urlopów zdrowotnych i zmniejszona rotacja pracowników. Nasz program ma realny wpływ na polepszenie zdrowia w firmie co przekłada się na lepszą atmosferę w pracy a tym samym na wyniki finansowe przedsiębiorstwa. Programy, z którymi od nowego roku rusza Strefa 3 L to ocena funkcjonalna FMS i analiza składu ciała. 

Test FMS jest narzędziem diagnostycznym wykorzystywanym na całym świecie. Jest to prosty sposób oceny jakościowej wzorców ruchowych, które są fundamentalne dla ruchu człowieka. Oceniając je możemy zidentyfikować ograniczenia i występujące asymetrie, które wpływają na czynności dnia codziennego, aktywność ruchową i sportową. Dzięki ocenie FMS można ukierunkować działania korygujące, które optymalnie reedukują właściwe wzorce ruchowe i przywracają prawidłowy zakres ruchomości w stawach. Jest to idealne rozwiązanie dla pracowników zarówno biurowych jak i fizycznych. Stosując taką diagnostykę można zmniejszyć ryzyko przeciążeń, kontuzji i zespołów bólowych oraz poprawić wyniki sportowe.  Całość trwa 20- 30min. Testy przeprowadza fizjoterapeuta.

Drugi program to analiza składu ciała, która pozwala ustalić, w jakiej kondycji zdrowotnej jest nasz organizm. Badanie jest bezinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne, z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu. Pozwala określić m. in. masę ciała, tkanki tłuszczowej i mięśniowej, ilość wody w organizmie, zawartość białka, substancji mineralnych, wskaźnik BMI. – Po wykonaniu analizy składu ciała nasz specjalista omawia każdy parametr. Można też dowiedzieć się, jakie choroby cywilizacyjne stanowią zagrożenie, jak uzyskane wyniki mogą wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie.

Należy zaznaczyć, że z obu programów firmy mogą skorzystać nie tylko w samej siedzibie Strefy, ale także w swoich biurach, pomieszczeniach socjalnych gdyż eksperci są w stanie przyjechać i przeprowadzić testy na miejscu. – Te programy to przede wszystkim korzyści dla obu stron pracodawcy i pracownika – zaznacza Aleksandra Zwolak. – Na początku poznajemy charakter danej firmy i następnie doradzamy jaki rodzaj programu będzie dla niej najbardziej odpowiedni.

W niedalekiej przyszłości oferta Strefy rozszerzy się o dodatkowe moduły. Cała koncepcja opierać się będzie na 4 filarach: aktywności fizycznej, odżywianiu, regeneracji organizmu i motywacji. Będą  to: wykłady z dietetyki, motywacji, warsztaty z oddychania, antystresowe, ćwiczenia w biurze, karnety na treningi, masaże biurowe (wykonywane w miejscu pracy lub w SPA Strefy 3L, a opracowane na podstawie eksperckiej wiedzy i najlepszych technik przez doświadczonych fizjoterapeutów). 

Wszystkie wymienione zajęcia będą prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów: masażystów, trenerów, dietetyków, coachów. Dobór zajęć, ich częstotliwość, czas współpracy oraz wielkość grup ustalane będą indywidualnie, zgodnie z charakterem firmy i rodzajem wykonywanej pracy. Program pozwala na dużą elastyczność, bo w roli benefitu można wybrać jedną aktywność prozdrowotną lub połączyć kilka. Istnieje szansa uzyskania dofinansowania z UE.

 

Wellbeing – korzyści dla firmy

 • wyjątkowy benefit dla pracowników, skrojony na miarę potrzeb
 • mądrze wydany budżet: pełna kontrola nad wykorzystaniem benefitu
 • wzmocnienie wizerunku firmy jako przyjaznej pracownikom
 • realny wpływ na polepszenie zdrowia w firmie
 • zmniejszone dolegliwości bólowych i lepsza atmosfera w pracy
 • mniej urlopów zdrowotnych i zmniejszona rotacja pracowników
 • doskonałe narzędzie wzmacniające więzi zespołów w firmie

Wellbeing – korzyści dla pracownika

 • lepsze postrzeganie swojego pracodawcy i miejsca pracy
 • zmniejszenie poziomu stresu i napięcia
 • zredukowanie odczuwalnego bólu i dolegliwości spowodowanych pracą
 • zredukowanie odczuwalnego zmęczenia
 • lepsze samopoczucie i poprawa koncentracji
 • zwiększenie wydajności i efektywności
 • zwiększone poczucia work-life balance i wprowadzenie prawdziwej kultury wellbeing do organizacji
 • zwiększenie motywacji do pracy
 

Czy wiesz, że:

 • Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) osoby dorosłe w wieku między 18 a 65 rokiem życia powinny dążyć do utrzymania aktywności fizycznej: na poziomie umiarkowanym (30 min. 5 dni w tygodniu), na poziomie intensywnym (20 min. 3 dni w tygodniu). Co najmniej 2- 3 razy w tygodniu powinno się wykonywać ćwiczenia zwiększające wytrzymałość mięśni i ich siłę.
 • Gdyby co drugi nieaktywny fizycznie Polak zacząłby ćwiczyć, to rocznie liczba zawałów spadłaby blisko o 11 tys.
 • ok. 50-60% wszystkich traconych dni roboczych ma związek ze stresem
 • Jedna godzina siedzenia skraca życie o 21 minut. To więcej niż jeden wypalony papieros.
 • Badania American College of Sports Medicine dowodzą, że pracownicy, którzy spędzają 30- 60 minut w czasie lunchu ćwicząc, są średnio 15% bardziej produktywni tego dnia.
 
Strefa 3L
ul. Santocka 18/13
Szczecin

tel.: +48 882 159 802
www.strefa3l.pl

1( 134)
Styczeń'20