Jazda w czerwonym odcieniu

Czy kolor samochodu ma znaczenie? Oczywiście. Na przykład kolor czerwony, który przypisuje się autom sportowym takim jak Ferrari czy Porsche. Brytyjska firma CarCraft swego czasu przeprowadziła na ten temat ciekawe badania. Postanowiła zdefiniować kierowców na podstawie koloru samochodu jaki wybierają. Bohater tego numeru Volvo S60 występuje właśnie w czerwieni. Zanim zajrzymy pod maskę i do środka sprawdźmy, kim są osoby, które nim jeżdżą.

Autor

Aneta Dolega

galeria

Otóż czerwony kolor według Brytyjczyków cechuje ludzi odważnych, ambitnych, ekstrawertycznych i z temperamentem. To osoby nieco szalone, które stawiają na swoim, a na drodze lubią pewną jazdę. Czy nasze Volvo S60 spełnia te kryteria?

Poza szwedzką gwarancją bezpieczeństwa i jakości, czerwone Volvo S60 zdecydowanie jest limuzyną o sportowym charakterze. Istnieje możliwość wyposażenia tego auta w napęd hybrydowy plug-in zapewniający znakomite przyspieszenie i wydajność, wsparty przez czterocylindrowy silnik benzynowy. W Volvo S60 możliwy jest wybór trybu jazdy, w zależności od naszego nastroju. W trybie Pure podróżujemy bez emisji spalin, a zasięg napędu elektrycznego jest wystarczający na codzienne dojazdy. Tryb Power to pełna moc i najlepsze przyspieszenie. Tryb domyślny Hybrid automatycznie wybiera napęd elektryczny, spalinowy bądź kombinację ich obu, by zapewnić płynną, oszczędną jazdę. 

Opcjonalne zawieszenie aktywne Four-C to elektronicznie sterowany system amortyzatorów, dzięki któremu S60 jeszcze lepiej się prowadzi. Układ na bieżąco ocenia warunki drogowe i styl jazdy, po czym tak dobiera sztywność amortyzatorów, by zapewnić optymalną równowagę między komfortem, a precyzją prowadzenia. Podczas przełączania trybów jazdy, system Four-C zmienia też charakterystykę zawieszenia, dzięki czemu samochód zawsze zachowuje się tak, jak tego oczekujemy.

Dodatkową przyjemność z jazdy zapewnia centralny, 9-calowy ekran dotykowy. To wygodne centrum sterowania: pionowy format ułatwia odczytywanie informacji i nie wymaga ich częstego przewijania. Ekran pokryty powłoką antyrefleksyjną można obsługiwać także w rękawiczkach.

Kolejny ogromny plus tego modelu, a także kolejny element mający na celu sprawienie nam jeszcze większej przyjemności z jazdy, to bezpieczeństwo tak charakterystyczne dla szwedzkiej marki. System City Safety chroni ludzi w samochodzie i na zewnątrz. Potrafi w porę rozpoznać niebezpieczeństwo i dzięki temu go uniknąć. System za pomocą kamer i radarów rozpoznaje inne pojazdy, rowerzystów, pieszych i duże zwierzęta, także w nocy. Jeżeli wykryje zagrożenie kolizją, ostrzeże, a w razie braku reakcji automatycznie uruchomi hamulce. Częścią City Safety w SC60 jest układ Steering Support, który pozwala wykonać manewr ominięcia zagrożenia. 

Kolejna dogodność to układ Run-off Mitigation. Ogranicza on niebezpieczeństwo przypadkowego zjechania z drogi. Wykrywa w porę takie zagrożenie – w zakresie prędkości 65-140 km/h – oraz wpływa na układ kierowniczy i hamulce, by skierować z powrotem samochód na właściwy tor jazdy. Jego uzupełnieniem jest układ Run-off Protection, który ogranicza ryzyko potencjalnych obrażeń, jeżeli samochód jednak wypadnie z drogi. Rozwiązanie zawiera przednie fotele pochłaniające energię przy twardym lądowaniu oraz opcjonalne pasy bezpieczeństwa napinające się jeszcze przed zderzeniem.  

I w końcu następny plus z jazdy wiążący się z bezpieczeństwem. S60 wyposażony jest w układ Pilot Assist, który ułatwia jazdę na zatłoczonych drogach. To rozwiązanie z rodziny technologii jazdy półautonomicznej opiera się na działaniu tempomatu – pozwala utrzymać żądaną odległość od poprzedzającego pojazdu i delikatnymi ruchami kierownicy kieruje samochód na środek pasa ruchu. Układ działa do prędkości 130 km/h. Natomiast widok‚ 360˚ wyświetlany na ekranie centralnym  ułatwia parkowanie, pozwalając spojrzeć na S60 i jego otoczenie z lotu ptaka. Umożliwia dostrzeżenie obiektów, które trudno byłoby zauważyć przez okno lub tylko z pomocą lusterek. Przydaje się zwłaszcza na ciasnych parkingach.

Bardzo dynamiczna i bardzo bezpieczna. Taka jest jazda nowym Volvo S60. Dodając do tego wyszukany design, wygodne wnętrze i spory bagażnik otrzymujemy kolejny przyjemny samochód ze szwedzkim rodowodem. Czerwień dodaje mu tylko klasy i… pazura.

 

Specjalne podziękowania dla Willi Flora za możliwość zrobienia zdjęć.

 

11( 132)
Listopad'19
gajda