Wychować polskiego Tigera Woodsa

Chyba każdy z młodych adeptów zaczynających przygodę z golfem, chciałby iść w ślady amerykańskiego czempiona Tigera Woodsa. Być oglądanym przez miliony kibiców i telewidzów na całym świecie i mieć szansę na wygranie milionowych nagród pieniężnych. Z trudem, ale systematycznie ta dyscyplina rozwija się w Polsce, w czym niemały udział ma Klub Golfowy Binowo Park.

Autor

Jerzy Chwałek

– Chcemy młodym adeptom golfa zapewnić takie warunki, żeby z czasem mieli szanse na rywalizację z najlepszymi – mówi Sławomir Piński, dyrektor pola golfowego w Binowie. –Szkolimy obecnie sześćdziesięciu juniorów w wieku od 6 do 18 lat, podzielonych na grupy wiekowe i według posiadanych już umiejętności. 

Plan szkolenia młodych adeptów przygotował trener koordynator Wojciech Waśniewski, który jest też asystentem trenera kadry Polski juniorów, co gwarantuje jakość zajęć treningowych. – Łatwiej będzie z dużej grupy wyłowić najzdolniejszych i przygotować ich do udziału w turniejach Junior Tour – mówi Piński. – Ważne, że jako klub Binowo Park jesteśmy rozpoznawani przez Wojewódzką Federację Sportu, bo zdobywamy dla Szczecina punkty na spartakiadach młodzieży. Dlatego golf już od poziomu juniorskiego wszedł w struktury sportu powszechnego, podobnie jak tenis, piłka nożna i wiele innych dyscyplin – dodaje dyrektor Piński. 

Grę w golfa można jednocześnie łączyć od młodych z uprawieniem innych dyscyplin. Klub Binowo Park chętnie zaprasza najmłodszych adeptów, dlatego w grupie ćwiczących i bawiących się golfem są niespełna 6-latkowie. Liczba 60 juniorów trenujących w Binowie jak duża, ale Piński ma jeszcze większe ambicje. – Jesteśmy w stanie przyjąć więcej chętnych – mówi. - Obecnie mamy czterech trenerów z certyfikatem PGA Polska, którzy mogą pracować z jeszcze większą liczbą zawodników. Wkrótce będzie możliwe uzyskanie stopnia instruktora golfa, w krótszej ścieżce niż dotychczas. Takie osoby, które mogą uczyć podstaw tej dyscypliny, nazywam instruktorem pierwszego kroku w golfie – dodaje. 

Dla tych młodych ludzi, którzy chcieliby zacząć w przygodę na polu golfowym lub już ją zaczęli, klub Binowo Park oferuje cotygodniowe zajęcia w soboty. Odbywają się one w czterech grupach w zależności od wieku i prezentowanych już umiejętności. W ofercie jest również stałe członkostwo w klubie Binowo Park w promocyjnej cenie. Członkostwo obejmuje nieograniczony dostęp do małego pola poza treningami. W zasadzie od początku ci najmłodsi, jak i nieco starsi mogą uczestniczyć w lidze juniorskiej, odbywającej się co miesiąc w piątki. – Forma ligi jest dosyć luźna, choć odbywa się na dużym polu – mówi trener koordynator Wojciech Waśniewski. – Jest ono skrócone i przystosowane do wieku. Uczestniczą w niej nawet ośmiolatkowie odpowiednio przygotowani fizycznie, którzy są w stanie przejść 9-dołkowe pole – dodaje Waśniewski.

Choć akurat ta liga ma charakter bardziej treningowy i zabawowy, niż rywalizację, na którą czas przychodzi w późniejszym okresie kariery golfisty. 

 
5( 126)
Maj'19