Rzetelny i solidny pracodawca to najlepszy benefit

O zmieniającym się rynku pracy w Szczecinie, sytuacji, w jakiej znajdują się zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a także o majowej konferencji #HRSzczecin 2019 rozmawiamy z Katarzyną Opiekulską, dyrektor zarządzającą LSJ HR Group.

Autor

prestiz

W zeszłym miesiącu zdobyła Pani tytuł „Ikony Biznesu“ w plebiscycie Magnolie Biznesu. To dla Pani ważna nagroda? 

Zdecydowanie tak. Postawiłam ją w widocznym miejscu, bo przypominała mi o tym, że moja praca i starania są doceniane, a bycie docenianym w swoich działaniach to spory motywator do dalszej pracy.  Ta nagroda jest dla mnie cenna także dlatego, że została przyznana przez kobiety. Uważam, że panie powinny się wspierać, działać razem, dzielić się doświadczeniem. Od zeszłego roku prowadzę cykliczne spotkania pod nazwą Szczecin Business Ladies, których naczelną ideą jest integracja kobiet szczecińskiego biznesu. Rozmawiamy o zarządzaniu, work-life balance, samorealizacji, zdrowiu i lifestyle. Spotykamy się raz na kwartał, świetnie bawimy, ale także szkolimy, dowiadujemy nowych rzeczy i wymieniamy doświadczeniami. 

Na co dzień zarządza Pani LSJ HR Group, co u was nowego słychać? 

Intensywnie się rozwijamy, mamy mnóstwo pracy. Świadczone przez nas usługi rekrutacyjne, szkoleniowe i doradcze są wysoko oceniane przez klientów, a co za tym idzie nie cierpimy na brak zadań. Mam wrażenie, że z roku na rok coraz bardziej wzrasta świadomość osób zarządzających firmami, że posiłkowanie się outsourcingiem w zakresie zdywersyfikowanych usług zarządzania personelem, przynosi szereg korzyści. Tak więc doradzamy, szkolimy, rekrutujemy. Zatrudniamy także około tysiąca pracowników tymczasowych z Polski i Ukrainy. A dodatkowo bardzo intensywnie pracujemy nad kolejną, trzecią już edycją #HRSzczecin, która odbędzie się 21 maja w Hotelu Radisson Blu. 

Do kogo kierowana jest konferencja? 

Merytorycznie jest skierowana do szerokiego grona odbiorców, do wszystkich tych, którzy czują potrzebę poszerzenia wiedzy o tym, jak świadomie zarządzać kapitałem ludzkim, jak budować zaangażowane i zmotywowane zespoły. Z roku na rok uczestników wydarzenia jest coraz więcej. Na sali spotkać można zarówno osoby związane bezpośrednio z działami HR, jak i menedżerów, właścicieli, prezesów firm, szkoleniowców, coachów, czy doradców. Za każdym razem bardzo nas cieszy ten mocny odzew i jednocześnie motywuje do planowania kolejnych edycji. Stawiamy sobie poprzeczkę bardzo wysoko. Zatem także w tym roku będzie bardzo inspirująco i merytorycznie. 

Co w tym roku szykujecie dla uczestników wydarzenia? 

Będziemy jak zwykle rozmawiać o aktualnych bolączkach pracodawców i dzielić się doświadczeniami związanymi z wyzwaniami obecnego rynku pracy. Podczas konferencji będzie można dowiedzieć się m.in. jak radzić sobie z różnicami międzypokoleniowymi i międzykulturowymi w zespołach polsko-ukraińskich, jakimi argumentami się posługiwać, aby nie wywoływać w zespole strachu, tylko pobudzić i motywować go do działania, jak przygotować strategię employer brandingową i dlaczego bez niej trudno prowadzić dobrze prosperujący biznes, czym jest idea nowego typu przedsiębiorcy,  jaka jest nowa rola HR w obliczu transformacji cyfrowej. Do każdej edycji #HRSzczecin zapraszamy prelegentów-ekspertów, od których faktycznie można się czegoś nauczyć, zainspirować się, którzy chcą się podzielić wartościową wiedzą. Niewątpliwie największą, najbardziej znaną postacią zaproszoną na #HRSzczecin 2019 będzie profesor Jerzy Bralczyk, który opowie o tym, jak komunikować wartości oraz jak ich używać w argumentacji. Na scenie pojawią się także m.in.: Anna Macnar, CEO w HRM Institute, Krzysztof Hillar, trener komunikacji w biznesie,  Maciej Noga założyciel portalu Pracuj.pl, Natalia Suska, CEO of NEUROHM, Monika Sielicka-Hamala z Sodexo. Wydarzenie po raz trzeci poprowadzi popularna prezenterka, Beata Tadla. Bardzo serdecznie zapraszam do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, jedynej takiej konferencji na Pomorzu Zachodnim.  

Bardzo mocno podkreślacie, już w samej nazwie, miejsce konferencji. 

Tak, oprócz tego, że jestem właścicielką firmy rekrutacyjno-szkoleniowej, jestem też bez wątpienia wielką lokalną patriotką i będąc poza miastem, zawsze o Szczecinie mówię tylko w dobry sposób. Kocham Szczecin, lubię tu żyć i mieszkać, tutaj prowadzę biznes, który przynosi mi wiele satysfakcji. Zależało mi na tym, żeby konferencja, którą będziemy przygotowywać wyraźnie wskazywała na miejsce, w którym ją organizujemy. Chcieliśmy, by tego jednego dnia oczy całej Polski, zarówno biznesowej, jak i HR-owej, zwrócone były właśnie na stolicę Pomorza Zachodniego. Za każdym razem zapraszamy do  naszego miasta znane w całej Polsce osobistości. Podczas #HRSzczecin gościliśmy już Jacka Santorskiego, Joannę Malinowską-Parzydło, Joannę Heidtman, Sylwię Królikowską, czy Beatę Tadlę. Dla wielu z nich Szczecin był do tej pory miastem nieodkrytym, a okazał się pięknym miejscem zarówno do wypoczynku, jak i pracy. Miastem, które pozytywnie zaskakuje i do którego chce się wracać. 

Jaki jest obecnie nasz lokalny rynek pracy, mówi się, że to rynek pracownika, a nie pracodawcy. Czy to prawda? 

Powiedziałabym raczej, że nastał czas dobrego pracodawcy. I to właśnie będzie jeden z głównych wątków naszej majowej konferencji. Będziemy przekonywać, że rzetelny i solidny pracodawca to najlepszy benefit, dzięki któremu możliwy jest rozwój organizacji i jej pracowników. Ofert pracy obecnie jest bardzo dużo, a firmy zabiegają o pracowników dając im coraz lepsze warunki, nie tylko płacowe. Przez problemy z brakiem rąk do pracy część pracodawców czuje się zagubiona. Nie wiedzą bowiem, czym jeszcze mogą skusić kandydatów. Prywatna opieka medyczna, dopłaty do posiłków, szkolenia, bezpłatny transport postrzegane są przez pracowników jako standard, jako oczywistość. 

Co w takiej sytuacji mogą zrobić pracodawcy, by poradzić sobie na tym niełatwym rynku?  

Z moich obserwacji wynika, że coraz ważniejsze staje się z punktu widzenia zarówno pracownika, jak i pracodawcy, aby firma miała  dobrych liderów, świadomego swojej roli przywódcę, sprawną komunikację oraz klarowną ścieżkę rozwoju. Ogromnie ważna jest także przemyślana strategia employer brandingowa, która powinna być połączona ze strategią rozwoju firmy. Firmy powinny umieć pozycjonować siebie jako dobrego pracodawcę, ale co bardzo ważne – swoimi działaniami udowadniać, że takim pracodawcą są. Świadomy pracodawca musi postawić także na całościowe i przemyślane podejście do budowania relacji z pracownikiem już zatrudnionym. Sprawdzić, czego potrzebują poszczególne grupy pracownicze i wyjść naprzeciw tym potrzebom. Bardzo ważna jest też atmosfera w pracy, dobra komunikacja na linii szef-pracownik, odpowiedni feedback ze strony szefa, wyszkolony lider bezpośrednio zarządzający zespołem, a także możliwość podnoszenia swoich kompetencji. Pracownicy i kandydaci do pracy przykładają wielką wagę do tego, czy organizacja szanuje i troszczy się o pracowników, ich rozwój i potrzeby. 

Czy pracodawcy chętnie szkolą się, by zdobywać nowe umiejętności radzenia sobie na obecnym rynku pracy?

Zdecydowanie tak. Biorą udział w wydarzeniach takich jak #HRSzczecin, korzystają z dedykowanych konsultacji, czy szkoleń, które przeprowadzamy.  Rynek pracy jest bardzo dynamiczny i wiele się na nim zmienia. Nie można na nim skutecznie funkcjonować bez ciągłego poszerzania swojej wiedzy. Warto zatem rozejrzeć się za szkoleniami z zarządzania kapitałem ludzkim, uporządkowania struktury organizacji, czy budowania skutecznych zespołów, tym bardziej że takie usługi są obecnie dofinansowywane na poziomie nawet 80 proc. Zachęcam wszystkich przedsiębiorców do skorzystania z tej oferty i zapoznania się z możliwością otrzymania dofinansowania. 

I do udziału w #HRSzczecin 2019. 

Oczywiście! To będzie doskonała okazja to poznania trendów panujących na rynku i uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania w zakresie zarządzania kapitałem ludzkim, których zapewne każdy przedsiębiorca kierujący nawet małym zespołem ma coraz więcej. Zapraszam serdecznie! Wszystkie informacje na temat konferencji można znaleźć na stronie www.hrszczecin.pl. 

Dziękujemy za rozmowę.

Również dziękuję i mam nadzieję na ponowne spotkanie 21 maja. 

 
LSJ HR Group
ul. Celna 1
Szczecin

www.lsj.pl
e-mail: biuro@lsj.pl
tel. +48 91 814 52 52

5( 126)
Maj'19
gajda