Anna Jastak. Każdy gram tłuszczu na wagę złota

Od zawsze człowiek chciał zatrzymać proces starzenia, spowolnić pojawianie się zmarszczek. Pragnął mieć zawsze jędrne i młode ciało. Poszukiwanie dróg do osiągnięcia tego wymarzonego celu ciągle zaprząta głowę naukowców, firm kosmetycznych, chirurgów plastycznych, ale też i pacjentów.

Autor

Aneta Dolega

Niewątpliwie przełomowym odkryciem jest możliwość pracy z własną tkanką tłuszczową i przeszczepianie jej w wybrane okolice ciała. Własny tłuszcz jest materiałem wyjątkowym i nieporównywalnym z innymi preparatami stosowanymi w tzw. medycynie anti-aging.

– Idealnym materiałem w tej dziedzinie okazał się własny tłuszcz – zachwala Anna Jastak, chirurg plastyczny. – Jest to materiał możliwy do pozyskania, u każdego pacjenta zawsze znajdziemy materiał. Jest naturalną i własną tkanką, doskonale sprawdza się w każdym wieku oraz w każdej wybranej okolicy ciała. Pomaga nam w odbudowie i rewitalizacji, zarówno przy zastosowaniu w obrębie większych obszarów ciała, np. powiększaniu piersi lub pośladków, jak też jako idealny materiał stosowany w celu skutecznego, minimalnie inwazyjnego odmładzania twarzy, szyi, dekoltu czy skóry dłoni.

Anna Jastak od wielu lat zajmuje się pracą nad tkanką tłuszczową w jednym z najlepszych ośrodków europejskich w Niemczech. W codziennej praktyce prowadzi zabiegi odsysania tłuszczu oraz jego przeszczepiania, zabiegi modelowania sylwetki. Ponadto ustala stosowne programy dietetyczne, w celu usprawnienia i optymalizacji metabolizmu. – Efekty po przeszczepie są spektakularne i utrzymują się na wiele lat po transferze – przekonuje lekarz. –Należy jednak pamiętać, że bardzo ważną rolę w jakości transplantowanego tłuszczu odgrywa sposób, w jaki tkanka tłuszczowa zostanie pobrana, przygotowana podczas zabiegu do przeszczepu oraz jaką techniką i w jakiej objętości zostanie ona przeszczepiona. 

Wprowadzając odpowiednio pobrany i przygotowany własny tłuszcz pacjenta, zostaje uzyskana odbudowa objętości. Równocześnie wraz z zawartymi w tkance tłuszczowej komórkami macierzystymi oraz tak zwanymi czynnikami wzrostowymi, bardzo silnie i trwale pobudzana jest regeneracja wszystkich tkanek. W ten sposób uzyskany zostaje trwały efekt odmłodzenia, ujędrnienia, zwiększonego napięcia i elastyczności oraz ukrwienia.  

Najczęściej wykonywanym zabiegiem w przeszczepie dużych objętości własnej tkanki tłuszczowej jest transfer w obręb piersi u kobiet. Wykonuje się go najczęściej w celu rewitalizacji, powiększenia, ujędrnienia, zniesienia lub zminimalizowania asymetrii w przypadku często występujących nieprawidłowości w ukształtowaniu piersi (np. tabularne), jak również w celu całkowitej odbudowy piersi po jej usunięciu z przyczyn chorobowych. – Moje doświadczenie i standardy zabiegowe przeniosłam do Kliniki Zawodny w Szczecinie, gdzie oprócz wielu zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej, wykonuję wszystkie procedury transplantacji autologicznego tłuszczu, na najwyższym poziomie klinicznym – mówi Anna Jastak. – Pracuję tutaj na najnowszym certyfikowanym sprzęcie, który jest najbardziej optymalnym systemem do pobierania, odsysania, jak i transplantacji komórek tłuszczowych. Prowadzę porady przed zabiegiem, jak również kontrolę i opiekę w okresie pooperacyjnym. Zabieg transplantacji własnej tkanki tłuszczowej niesie ze sobą wielkie możliwości, bardzo dobre i trwałe efekty, będąc jednocześnie procedurą minimalnie inwazyjną, bez pozostawiania trwałych blizn, bez długiego okresu rekonwalescencji. Jest on na tyle bezpieczny, że przeprowadzam go w trybie ambulatoryjnym, bez konieczności pozostawania w klinice na dłużej, niż kilka godzin po przeszczepie.

1( 122)
Styczeń'19
gajda