Plomba, plombie nierówna - jak wybrać idealnego dentystę?

Nadal najczęstszą przyczyną wizyty u stomatologa są ubytki próchnicowe, czyli mówiąc kolokwialnie dziury w zębach. Mnogość gabinetów dentystycznych sprawia, że pacjent ma możliwość wyboru miejsca w którym będzie się leczył, a wybór często podyktowany jest ceną usługi. Kupując w salonie samochód wybieramy wszystko począwszy od marki nowego auta, a skończywszy na kolorze. W świecie medycyny nie jest to już takie jednoznaczne, co więc kryje się pod  ceną plomby? Na to i inne pytania odpowiada nam dr Marek Tawakol, właściciel Dental Center Wejt&Tawakol.  

Autor

Aneta Dolega

Panie doktorze, wszystkie wypełnienia dla laika wyglądają tak samo. Gdzie zatem ukryte są zalety, które świadczą o ostatecznym wyglądzie założonego wypełnienia, jego funkcjonalności i trwałości?

Najważniejsze są umiejętności operatora, dlatego lekarze z Dental Center Wejt&Tawakol zajmujący się stomatologią zachowawczą śledzą nowoczesne trendy i metody odbudowy zębów. Na bieżąco analizują doniesienia naukowe dotyczące materiałów i metod, szczególnie o  warstwowej odbudowie kompozytowej i  artystycznym modelowaniu powierzchni żujących zębów.

Idąc do dentysty boimy się przede wszystkim bólu. Czy da się go u państwa uniknąć? 

Alternatywą dla opracowania ubytków tradycyjnym wiertłem jest Laser Light Walker, który nie tylko eliminuje próchnicę ale dezynfekuje powierzchnie ubytku, a wiadomo, że próchnica jest chorobą bakteryjną. Taki zabieg jest zdecydowanie mniej bolesny niż przy użyciu tradycyjnych narzędzi, bezdotykowy, więc pozbawiony efektów dźwiękowych, które są nieprzyjemne dla pacjenta. Sprzęty, który znajdziecie Państwo w naszym centrum, pozwalają nam dostrzec nie tylko próchnicę, ale też mikroodwapnienia będące przyczyną nieszczelności nowych wypełnień, przebarwień oraz nadwrażliwości pozabiegowej. Służą nam do tego mikroskop oraz lupy renomowanej firmy Carl Zeiss, które pozwalają dostrzec unikatowe szczegóły w strukturze zęba. Dzięki tym technologiom możemy precyzyjnie odtworzyć najdrobniejsze szczegóły. 

Przy wypełnieniach istotne jest także, aby były one trwałe, a ząb wyglądał jak własny. Służą do tego coraz doskonalsze materiały. Co nowego znajdziemy u Państwa w tej dziedzinie? 

Idealna imitacja utraconych tkanek zęba jest możliwa dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów do wypełnień z przełomową technologią, gdzie współczynnik załamania światła w materiale jest identyczny z naturalnym szkliwem. Pod względem właściwości optycznych i estetycznych żaden inny kompozyt nie posiada nawet zbliżonych właściwości. Rezultatem są niewidoczne i bardzo naturalne wypełnienia bez widocznej granicy przejścia, bez efektu szarości.ENAMEL HRI to nano-hybrydowy materiał kompozytowy, który pozwala na tworzenie wypełnień łudząco podobnych do naturalnych struktur zęba. Opracowany przez znany autorytet w dziedzinie stomatologii estetycznej Prof. Lorenzo Vaniniego jest obecnie stosowany przez czołowych klinicystów na całym świecie i jest najlepszym wyborem dla najbardziej wymagających lekarzy. Materiał przed aplikacją jest dodatkowo podgrzewany w specjalnym piecyku aby uzyskać wzrost jego twardości i odporności na ścieranie, co stanowi odkrycie ostatnich lat.

Innym nowoczesnym rozwiązaniem dedykowanym do odbudowy rozległych ubytków są porcelanowe wypełnienia wykonywane przez technika dentystycznego: inlay i onlay. Są bardzo trwałe i odporne na ścieranie, nie ulegają przebarwieniu i wzmacniają strukturę zęba. Są alternatywą dla wypełnienia tradycyjnego, gdy jego założenie okazuje się niemożliwe, a wykonanie korony na ząb spowodowałoby dużo większą utratę tkanek.

Dental Center
ul. Mariacka 6/U1
Szczecin
6( 116)
Czerwiec'18