Skok adrenaliny

Każdy miał kiedyś sen, że lata. Ten przyjemny moment, kiedy stopy odrywają się od ziemi, a ciało staje się lekkie i zaczyna się unosić. Ten błogi stan nieważkości, który osiągamy śpiąc możliwy jest także na jawie.

Autor

Hanna Promień

Można udowodnić coś sobie, innym, albo ziścić sen. Motywacja nie ma znaczenia, ważna jest odwaga i przełamanie słabości. Skok ze spadochronem nie musi być już tylko marzeniem. Leć na Szczecin!

Krok do przygody życia

Lotnisko w Szczecinie jest jednym z najpiękniej położonych w Polsce. Znajduje się praktycznie w samym centrum, otacza je zieleń i mnóstwo wody. Do zabudowań ścisłego serca miasta jest bardzo blisko, co z góry nabiera nowego wymiaru.

– Tak naprawdę nie skacze się dla samych widoków. Największe wrażenia i emocje u osoby, która skacze pierwszy raz są wtedy, gdy staje w progu. Piękne otoczenie jest dopiero późniejszym etapem – tłumaczy Artur Karwowski, właściciel szkoły spadochronowej Skydive.pl

Skok w tandemie to duet pilota i pasażera, który podczepiony jest do uprzęży spadochronu. Przed skokiem przechodzi się krótkie, fachowe szkolenie i zapoznaje się z całym procesem odbywającym się powietrzu. Lot na wysokość 3000 metrów trwa około pół godziny, ale to także czas pełen emocji i wrażeń. Później wszystko jakby przyspiesza. Pasażer staje w drzwiach i jeden krok dzieli go od przygody życia. 40 sekund swobodnego spadania, przy prędkości sięgającej 200 km/h!

– Po wyskoczeniu z samolotu pasażer czuje pęd powietrza, którego nie da się porównać z niczym, czego doświadcza się na ziemi. Po kilkudziesięciu sekundach daje się odczuć niespodziewane przepadnięcie, które zostaje zamienione w szarpnięcie, po chwili ulga, że czasza się otworzyła – mówi Artur Karwowski, właściciel szkoły spadochronowej Skydive.pl

Później już tylko nieziemskie widoki, błoga cisza i spokój. To czas, kiedy adrenalina spada, a my mamy 7-8 minut lotu przy otwartej czaszy i możliwość podziwiania Szczecina z lotu ptaka. 

Lecę, bo chcę

Strach i adrenalina są nieodłącznymi partnerami, szczególnie tych, którzy wznoszą się w powietrze pierwszy raz. Jest to jednak zupełnie naturalne odczucie, ponieważ człowiek nie jest stworzony przez naturę do latania. Najważniejsze jest jednak to, że skoki są bardzo bezpieczne i przeprowadza się je z niezwykle wykwalifikowaną kadrą. Instruktorzy ze Szczecina to osoby, które mają już za sobą po kilka tysięcy skoków.

– Wypadki w tym sporcie zdarzają się ekstremalnie rzadko. Osoba, która wykonuje skoki tandemowe jest bardzo doświadczona. Żeby zdobyć uprawnienia instruktora należy mieć za sobą minimum 1000 skoków ze spadochronem. Największe obawy zawsze są na ziemi, później wysokość 3000 metrów jest na tyle abstrakcyjna, że strach zmienia się w skok pozytywnej adrenaliny – wyjaśnia Artur Karwowski.

Do wykonania skoku nie są potrzebne żadne specjalistyczne badania i wizyty lekarskie. Przeciwskazaniem mogą być niektóre choroby, w tym serca, układu krążenia i epilepsja czy problemy z kręgosłupem. Potrzebne jest minimum odwagi w ciele nie lżejszym niż 45 kg  przy wzroście 145 cm i nie większym niż 100 kg i max wzroście do ok. 190 cm. Wiek nie ma znaczenia, skakać za zgodą opiekuna mogą także osoby niepełnoletnie. Także stopień sprawności fizycznej nie gra roli. Najważniejszy jest pierwszy krok – podjęcie decyzji, a później ostatni – przekroczenie progu samolotu na wysokości 3 km. 

Lecim na Szczecin
ul. PrzPestrzenna 10
Szczecin
6( 116)
Czerwiec'18