Więcej teatru

Autor

Aneta Dolega

Po dziesięciu latach od rozstrzygnięcia konkursu na rozbudowę Teatru Polskiego w Szczecinie, ruszyła jego rozbudowa. Budynek jaki do tej pory znaliśmy powstał dokładnie sto lat temu a zbudowali go członkowie loży masońskiej „Pod Trzema Cyrklami”. 

W międzyczasie obiekt kilkukrotnie przebudowano: po raz pierwszy w 1926 roku zrobił to znany szczeciński architekt Adolf Thesmacher autor m.in. uroczych willi na Pogodnie czy modernistycznego kościoła pw. Św. Krzyża. Aktualną przebudową Teatru Polskiego zajmie się biuro Atelier Loegler z Krakowa, które w swoim dorobku ma m.in. nowy gmach Filharmonii Łódzkiej, Opery Krakowskiej i rozbudowę Biblioteki Jagiellońskiej. Wykonawcą została firma Budimex. Inwestycja ma się zakończyć w listopadzie 2022 roku a całość ma kosztować 196 mln zł. – Obiekt po rozbudowie powiększy się z obecnych 2500 m2 do blisko 5400 m2 i będzie dysponował pięcioma scenami, w tym w nowej części: Główną Salą na 572 miejsca, Teatrem Szekspirowskim z otwieranym dachem i 295 miejscami na parterze (te będzie można zdemontować, bowiem dawniej w takich teatrach grano sztuki dla widzów stojących) i 258 na balkonach a także sceną eksperymentalną – wymienia Aleksandra Kopińska-Szykuć, zastępca dyrektora Teatru Polskiego. –  W starej części pozostanie Duża Scena – po renowacji na 236 miejsc i scena kabaretowa czarnego Kota Rudego. Do budynku będzie można wejść zarówno z poziomu ulicy Jana z Kolna, jak i obecnym głównym wejściem.

Teatr będzie liczył 7 kondygnacji połączonych systemem wind. Przerwy będzie można spędzić w kawiarniach, w tym – z widokiem na Odrę, lub obszernych foyer. – Nowa, tarasowa bryła nawiązuje do dawnych ogrodów Loży Masońskiej schodzących do poziomu rzeki Odry – dodaje wicedyrektor. Nowa część nie konkuruje też z częścią zabytkową, a uzupełnia ją ukryta pod ziemią i otwarta tylko ogromnymi przeszkleniami. Zieleń usunięta na potrzeby budowy, zostanie zgodnie z prawem zrekompensowana nowymi nasadzeniami.

 

 
1( 15)
Czerwiec'20
gajda