Dom nad wodą

Z dala od drogowych korków, hałasu i życiowego pędu. W symbiozie z naturą, w zgodzie ze sobą, z troską o fundamentalne potrzeby swoje i swoich najbliższych – to w ostatnim czasie główne kryteria wyboru domu lub mieszkania. Kryteria te spełniają inwestycje nad wodą. W Szczecinie coraz więcej ich powstaje nad jeziorem Dąbie i nad Odrą. 

Autor

Jakub Jakubowski

galeria

Coraz częściej zaczynamy szukać okazji do zwolnienia tempa życia, bardziej skupiamy się na sobie i najbliższym otoczeniu, dostrzegamy coraz więcej potrzeb duchowych rezygnując z tych typowo konsumpcyjnych. Dowodem na to jest lawinowy wzrost popytu na działki za miastem, czy domy na wsi. Nie trzeba jednak wcale uciekać daleko na wieś. W mieście również można znaleźć azyl, który da schronienie przed zanieczyszczonym powietrzem, hałasem i jednocześnie zagwarantuje bezpośredni kontakt z naturą. Takim azylem jest mieszkanie nad wodą. W Szczecinie w tym temacie sporo się dzieje i sporo się będzie działo, gdyż miasto coraz chętniej zwraca się ku wodzie. 

KAMERALNIE NAD JEZIOREM DĄBIE

Nad jeziorem Dąbie, w pierwszej linii brzegowej powstaje ClubHouse, inwestycja realizowana przez dewelopera Marina Developer. Sąsiedztwo przystani jachtowej, dąbskiej mariny, ścieżek rowerowych i wszechobecna zieleń sprawią, że swoje miejsce na ziemi znajdą tu miłośnicy natury, sportu i aktywnego wypoczynku. Bezpośrednio z mieszkania można udać się na spacer lub przejażdżkę wzdłuż jeziora lub korzystając z mariny wybrać się w kolejną niezapomnianą żeglarską przygodę. Położenie to sprzyja również innym sportom motorowodnym lub joggingowi, nordic walking’owi oraz rodzinnym spacerom. 

Niebanalna bryła pięciopiętrowego budynku, nowoczesne rozwiązania technologiczne, przemyślany układ balkonów, funkcjonalny rozkład w każdym z lokali, wysoki poziom izolacji akustycznej i termicznej, duże okna gwarantujące idealne nasłonecznienie i piękne widoki – to cechy charakterystyczne Club House. Znajdą się tutaj 43 mieszkania: M2 o powierzchni od 40 m² przez M3 o powierzchniach od 57 m2 do 72 m2 oraz M4 o powierzchniach od 89 m2 do 116 m2. Tym, którzy oczekują indywidualnie zaprojektowanej przestrzeni, eksperci z Marina Developer pomogą zaaranżować powierzchnię o metrażu nawet 220 m2. Parter zajmą lokale usługowe, ale deweloper zapewnia, że nie będą to usługi uciążliwe. Jeden z lokali ma zająć szczeciński oddział Yacht Klubu Polski, najstarszego klubu żeglarskiego w Polsce. 

To z pewnością przestrzeń dla tych, którzy poszukują niepowtarzalnych miejsc do zamieszkania w harmonii z naturą, a jednocześnie blisko miejskich udogodnień. Do centrum Szczecina dojedziemy w 7 minut, równie szybko jesteśmy w stanie dotrzeć do głównych tras wylotowych na Goleniów, Stargard, Gryfin, Świnoujście, czy Berlin. 

PO SĄSIEDZKU Z ORŁEM BIELIKIEM

Inwestycją o podobnym charakterze, choć nieco większą, jest Victoria Apartments realizowana przez spółkę PCG. Deweloper zapewnia, że balkon od brzegu jeziora dzieli zaledwie 10 metrów. Mowa oczywiście o jeziorze Dąbie. Inwestycja zlokalizowana jest we wschodniej części Szczecina, tuż przy Parku Krajobrazowym Doliny Dolnej Odry. Mieszkańcami Parku są m.in. orły bieliki i żurawie, a obserwacja ich majestatycznego lotu z pewnością będzie dużą atrakcją. W południowej części jeziora znajdują się przystanie jachtowe i kluby żeglarskie, zatem miłośnicy tego typu aktywności z pewnością będą zadowoleni. 

– Samo jezioro Dąbie jest częścią projektu Natura 2000, dzięki czemu przez wodę mamy kontakt z czystą, nieskazitelną przyrodą. Z pewnością miejsce dla siebie znajdą tu również miłośnicy żagli i innych wodnych aktywności. Bezpośrednie sąsiedztwo dwóch marin daje nieograniczone możliwości. Można żeglować, wędkować, pływać kajakiem – mówi Piotr Baran, prezes spółki PCG. 

Inwestor jest przekonany o tym, że spokój najprościej czerpać z natury, dlatego Victoria Apartments powstaje tuż przy Parku Krajobrazowym Doliny Dolnej Odry i dla mieszkańców ma być prawdziwą oazą spokoju, miejscem wypoczynku, którego otaczająca fauna i flora są niewątpliwymi atutami. Jak przekonuje, tą najpiękniejszą część miasta aranżuje dla marzycieli, osób aktywnych, rodzin ceniących spokój i przyrodę. 

Inwestycję Victoria Apartments tworzą 4 budynki, w każdym będą 4 piętra. Znajdą się w nich 83 apartamenty i 2 lokale handlowo-usługowe. Metraże apartamentów zaczynają się od 40,47 m² i sięgają 69,87 m². Dobrze zaprojektowane mieszkania odpowiadają różnym potrzebom – w ofercie Victorii do wyboru są funkcjonalne układy: 2-, 3-, 4-pokojowe. Duże przeszklenia w każdym z apartamentów zapewnią doskonałe nasłonecznienie przez cały rok. Co ważne, deweloper zaplanował w inwestycji rozwiązania zapewniające dużą funkcjonalność, nowoczesność i wygodę. Apartamenty zostaną wzbogacone o system smart gwarantujący m.in. bezpieczeństwo i oszczędność energii. Ponadto, atutem jest również ogrzewanie podłogowe oraz wentylacja hybrydowa. 

– Apartamenty są stworzone również dla inwestorów, którzy sami chcą korzystać z zakupionej nieruchomości lub zyskać na jej komercjalizacji. W inwestycji blisko połowa mieszkań przeznaczona jest pod usługi turystyczne. Właściciele tych mieszkań będą realizować swoje cele biznesowe w środku parku krajobrazowego – dodaje Piotr Baran. 

NAD ODRĄ ZA MIASTEM

Znad Dąbia przenosimy się nad Odrę. Pod Szczecinem, w miejscowości Siadło Dolne powstaje osiedle nowoczesnych domów jednorodzinnych Słoneczna Przystań. Inwestycję realizuje deweloper TLS. Aktualnie dobiega końca ostatni III etap budowy osiedla, na którym docelowo ma stanąć 49 domów. Inwestor oferuje domy Smart House według gotowego projektu. Mają one powierzchnię od 105 do 245 m2 i zostały zaprojektowane dla działek o wielkości od 800 do ok 1000 m2. Klient może też wybrać Dom Idealny zbudowany według projektu indywidualnego. 

Lokalizacja inwestycji jest bardzo atrakcyjna. Osiedle graniczy z obszarem Natura 2000. Znajdując się w malowniczo położonej okolicy, udostępnia lokatorom przepiękną panoramę doliny rzeki Odry oraz dostęp do terenów zielonych. Z osiedla Słoneczna Przystań, nieutwardzoną drogą w kilka minut można dotrzeć do nowoczesnej przystani kajakowej, a stamtąd wyruszyć na wodny szlak i bliskie spotkanie z przyrodą. 

– Nasza inwestycja to idealny wybór dla każdego, kto ceni spokój, ciszę i poczucie prywatności. Coraz częściej dostrzegamy potrzebę ucieczki od zgiełku miasta i pragnienie obcowania z naturą. Otwarta przestrzeń, z dala od obiektów przemysłowych, czyste powietrze i możliwość uprawiania sportów wodnych to atuty Słonecznej Przystani, których nie sposób nie docenić – podkreśla Katarzyna Kosińska z firmy TLS. 

Deweloper dużą uwagę przykłada także do otoczenia inwestycji. Drogi wewnętrzne, oświetlenie uliczne, zagospodarowanie wspólnych terenów zielonych, siłownia zewnętrzna, wiata drewniana, ławeczki, palenisko oraz plac zabaw - komfort dla każdego. 

ŚRÓDODRZE ZYSKA NOWE ŻYCIE

Wracamy do Szczecina, nad samą Odrę. Szykują się tutaj inwestycje, które co prawda, nie będą kameralne, ale diametralnie zmienią oblicze miasta i tchną w nie nowe życie. Już niedługo mają rozpocząć się prace budowlane na Bulwarze Elbląskim. Na 12 tysiącach m2 poprzemysłowych terenów Kępy Parnickiej, tuż nad brzegiem Odry deweloper Siemaszko buduje osiedle, w którym powstanie około 500 mieszkań. Architektura planowanych budynków nawiązuje do transatlantyckich wycieczkowców. Mamy tutaj kaskadowo ułożone tarasy przypominające dziób statku i bardzo duże przeszklenia z pięknym widokiem na rzekę i miasto. 

Lesław Siemaszko, szczeciński deweloper ma bardzo ambitne plany i wizję totalnej zmiany tego zaniedbanego do tej pory kwartału miasta. Chce, aby było to miejsce nie tylko świetne do zamieszkania, ale również do spędzania wolnego czasu, relaksu i nieuciążliwej rozrywki. Temu ma służyć imponujące zagospodarowanie terenu oraz lokale użytkowe w budynkach, w których powstaną między innymi restauracje i kawiarnie z ogródkami nad samą wodą. Nie zabraknie zieleni, małej architektury, miejsc relaksu a sam Bulwar Elbląski będzie ogólnodostępnym miejscem spacerów i rekreacji. Co ciekawe, do swojego apartamentu będzie można dopłynąć jachtem. 

– Jestem przekonany, że natura ludzka jest nierozerwalnie związana z wodą. Tam będzie możliwość bezpośredniego z nią kontaktu. Przewiduję oczywiście garaż na kajaki. Wykorzystamy też nabrzeże, które zbudowane jest przecież z myślą o cumujących jachtach. Będzie to wymarzone miejsce nie tylko dla tych, co kochają piękne widoki, ale też dla miłośników żeglarstwa. Dodatkową zaletą tego miejsca jest genialny widok: panorama na całe rozlewisko Odry. Śmiem twierdzić, że inwestycja przy ulicy Heyki wygeneruje nowe serce miasta, nowe architektoniczne trendy – mówił dla Prestiżu Lesław Siemaszko.  

Jeszcze większą inwestycję, notabene po sąsiedzku, planuje warszawski deweloper J.W. Construction. Na Łasztowni przy ul. Celnej, w sąsiedztwie Mostu Długiego powstanie ponad 800 apartamentów mieszkalnych oraz
w modelu aparthotelowym. Nie zabraknie powierzchni handlowo-usługowej, a wyróżnikiem inwestycji będzie marina jachtowa. Deweloper jak na razie nie zdradza więcej szczegółów i nie podaje terminu rozpoczęcia inwestycji. 

 

1( 15)
Czerwiec'20
gajda